Strona główna Kultura 45. rocznica wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

45. rocznica wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

Ursus 1976
Ursus 1976

Wspominamy wydarzenia, które odcisnęły piętno na życiorysach wielu mieszkańców dzielnicy i odbiły się echem w całym kraju.

Czerwiec jest miesiącem ważnym w historii Ursusa.
45 lat temu pracownicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” udowodnili, że warto walczyć o swoją wolność i godność, a ich strajk dodał odwagi innym.  W ramach obchodów rocznicy Czerwca’76 odbędzie na pełen atrakcji historyczny piknik rodzinny, koncert zespołów „Strachy na Lachy” i „LemON” , Bieg Wolności oraz premierę komiksu „Zbuntowani.Ursus’76”.

Strajk z 25 czerwca 1976 roku trwale wpisał się w historię przemian demokratycznych w Polsce. Odważny sprzeciw robotników fabryki w Ursusie, Radomiu, Płocku i innych fabryk w kraju sprawił, że władze PRL pierwszy raz wycofały się ze swoich zamierzeń pod wpływem oporu społeczeństwa. W następstwie wydarzeń w Ursusie powstał Komitet Obrony Robotników, który stał się jednym z filarów „Solidarności” i późniejszych przemian demokratycznych w Polsce.

Bogdan Olesiński, burmistrz Ursusa:

Chcemy przypominać o Czerwcu’76, o odwadze i pragnieniu wolności, które doprowadziły do trwałych, ustrojowych zmian w Polsce. To historia wielu ursuskich rodzin i piękna karta historii, jaką lokalna społeczność  zapisała w drodze do odzyskania suwerenności.

 

Ursus piknik w 45 rocznicę Czerwca 1976
Ursus piknik w 45 rocznicę Czerwca 1976

Program

Rodzinnego pikniku historycznego

20.06. 2021 r. (niedziela),
godz. 14:00,
Park Czechowicki

Na kilka dni przed historyczną datą strajku, w niedzielę 20 czerwca odbędzie się piknik, podczas którego rekonstruktorzy odtworzą atmosferę lat siedemdziesiątych, a między innymi:

  • będzie wystawa pojazdów i sprzętu z czasów PRL,
  • wystawa maszyn i pojazdów produkowanych w ursuskiej fabryce.

    Legendarny motocykl „Sokół”,
    traktor
    i sprzęt produkowany przez fabrykę dla wojska.

  • stanowiska zabawowo – edukacyjne

    „Mały Konspirator”, gra miejska oparta na fabule komiksu, którą przygotuje warszawski odział IPN,

  • miejscowe placówki kultury

    Biblioteka,
    Izba Tożsamości Ursusa

  • atrakcje przygotowane w ramach Starej Zagrody.
  • Dla miłośników historii

    spotkania i rozmowy z uczestnikami strajku

  • wystawa „Czerwiec 1976”

    z autentycznymi zdjęciami protestów z Ursusa, Radomia i Płocka.

Ursus piknik w 45 rocznicę Czerwca 1976
Ursus piknik w 45 rocznicę Czerwca 1976

Koncerty:

20.06. 2021 r. ( niedziela), Park Czechowicki

  • 16:00 Kapela z Targówka

    Warszawska Kapela z Targówka to jedna z najlepszych kapel folku miejskiego w Polsce. Zespół założyli w 1995 roku Jerzy Pasztaleniec oraz synowie – Paweł i Dariusz. Kapela jest laureatem Prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki R E T R O . W repertuarze Kapeli z Targówka znajdą się szlagiery Stanisława Grzesiuka, największego barda powojennej Warszawy oraz własne kompozycje.,/p.

  • 18:30 LemON

    Grupa powstała w 2011 roku z inicjatywy wokalisty i kompozytora Igora Herbuta. W dorobku zespołu są 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem i podwójną platyną, dwa z nich były nominowane do „Fryderyków”. Największe przeboje zespołu to „Napraw”, „Nice”, „Jutro”, „Scarlet”

  •  20:00 Strachy na Lachy

    Strachy na Lachy, wcześniej Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy, to polski zespół muzyczny, grający różne odmiany rocka. Został utworzony w 2002 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego oraz Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza,  założycieli Pidżamy Porno.  Zespół wydał osiem albumów, których większość pokryła się złotem i platyną. Największe przeboje zespołu to: „ Dzień dobry kocham Cię”, „Piła Tango”, „Moralne Salto” czy „Twoje oczy lubią mnie”<,/p>

 17:00 Premiera komiksu „Zbuntowani. Ursus’76” (scena)

Jak wyglądał strajk oczami kilkunastoletniego chłopca i jego brata, robotnika ZM „Ursus”? O tym opowiada nowa publikacja Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Przygotowany na 45. rocznicę wydarzeń komiks z pewnością stanie się dużą atrakcją wydarzenia. Jego fabuła oparta jest na wydarzeniach historycznych, które rozegrały się w Czerwcu 1976 r. na terenie fabryki oraz ówczesnego miasta Ursus. W programie rozmowa z autorami  i prezentacja publikacji. Po premierze komiksu, bezpłatne egzemplarze wraz z autografami będą rozdawane w specjalnie przygotowanym namiocie.

 III Bieg Wolności w Ursusie

Bieg upamiętniający pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Uczestnicy przebiegną symboliczny dystans 1989 metrów, który w tym roku odbędzie się w formule biegu wirtualnego  między 26 czerwca a 9 lipca br.

Szczegóły wkrótce na FB Sport w Dzielnicy Ursus. Dodatkowo, w dzień rocznicy strajku 25 czerwca  odbędzie się uroczysty przemarsz na trasie biegu uczestników historycznego protestu oraz władz dzielnicy. Pochód rozpocznie się i zakończy przy pomniku Czerwca ’76 na pl. Czerwca 1976 roku.

 Wydarzenie przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

przeszkoleni wolontariusze, miejsce pod sceną, swobodny dostęp do wystaw i stanowisk,  dostępne miejsce przy scenie, tłumaczenie na język migowy (PJM) podczas spotkania z twórcami komiksu „Zbuntowani. Ursus’76”,  transmisja wideo na ekran obok sceny, dostosowana toaleta.

Więcej informacji, zgłoszenia potrzeb związanych z uczestnictwem w wydarzeniu osób z niepełnosprawnościami pod numerem telefonu:  602 503 144.

Wstęp wolny

Okładka Komiksu Zbuntowani Ursus '76
Okładka Komiksu Zbuntowani Ursus ’76