W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Ursus z 87 projektami znajduje się na 15 miejscu.
W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Ursus na tej liście znajduje się na 12. pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.
Jednym z nich jest ruchomy neon w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus. Projekt obejmuje przygotowanie i realizację trzech ruchomych neonów w kształcie traktorów na dachu budynku Urzędu Dzielnicy Ursus. W instalacjach tych sekwencyjnie zapalały by się koła kolejnych traktorów tworząc wrażenie jadącego po krawędzi dachu traktora. ”Kolorowe neony stanowią swoistą cześć warszawskiego pejzażu. Przez wiele lat ozdabiały budynki na terenie stolicy. pełniły funkcje zarówno ozdobne, jak i reklamowe. Jeszcze nie tak dawno były wizytówką Warszawy. Dziś różnego rodzaju neony wracają do łask. Stają się znowu popularne, a umieszczenie ich na fasadach budynków znów urozmaica i wzbogaca pejzaż wielkomiejski” – czytamy w uzasadnieniu.
Kolejny projekt obejmuje przygotowanie i realizację wielkoformatowej jednej grafiki (muralu) na ścianie ursuskiego budynku w Ursusie Południowym w porozumieniu ze Spółdzielnią RSM Ursus. Celem projektu jest ożywienie ursuskiego pejzażu oraz publiczna ekspozycja miejskiej sztuki na terenie dzielnicy.
W parku Czechowickim mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.
Zgłoszono też pomysł pod nazwą „Pij, Warszawo”. Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu.
Ciekawy może być też projekt „Izba Tożsamości Ursusa zaprasza: Śladami historii po dzielnicy”. Zakłada on sześć wycieczek z przewodnikami po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa. Projekt realizowany ma być także w Ośrodku Kultury „ARSUS” w Izbie Tożsamości Ursusa. Dodatkowo ma zostać opracowany darmowy ogólnodostępny spacerownik, także do ściągnięcia w formie mobilnej aplikacji. Wycieczkom towarzyszyć mają konkursy z nagrodami.
Przy ul. Zapustnej, niedaleko kościoła, dzięki budżetowi partycypacyjnemu może powstać duży skatepark z bardzo szerokimi rozpędami i urozmaiconym funboxem. Poza tym w skateparku ma znaleźć się też minirampa, dwie poręcze i grindbox. Dla początkujących znalazłyby się tu mniejsze i bezpieczniejsze rampy, dla doświadczonych – większe i trudniejsze.
Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.