Strona główna Aktualności Warszawa pamięta o seniorach

Warszawa pamięta o seniorach

Sławomir Potapowicz

Ponad jedna czwarta mieszkańców Warszawy ukończyła 60. rok życia. Realizowana w mieście polityka senioralna jest okazją do podziękowania im za trud, jaki włożyli w rozwój i kształtowanie naszego miasta. 

Warszawa pamięta o Powstańcach, którzy przelewali swoją krew za stolicę, o ludziach, którzy pomagali odbudować miasto z ruin, ale nie zapomina również o zwykłych mieszkańcach, którzy całe życie lub znaczną jego część spędzili w stolicy. Tu płacili podatki i przyczynili się do jej rozkwitu. Dlatego władze miejskie podejmują wiele działań mających na celu podniesienie komfortu i jakości poziomu życia osób starszych.

Seniorzy, którzy zdecydowali się zakończyć swoją działalność zawodową, mogą skorzystać z szerokiej gamy aktywności dostępnych w Warszawie. Na Woli prężnie działa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej ,,Nowolipie”, a 37 mln zł z budżetu przeznaczymy na utworzenie dwóch kolejnych centrów – na Bielanach i na Ochocie. Aktywnie wspieramy działające Uniwersytety Trzeciego Wieku, zwiększając środki przeznaczone na ich wsparcie do 3 mln zł. Osoby w wieku 60+ mają również dostęp do stworzonej specjalnie dla nich szerokiej oferty kulturalnej realizowanej w poszczególnych dzielnicach Warszawy.

Aby seniorzy byli aktywni, trzeba wpierw zadbać o ich zdrowie. W marcu wystartował program ,,Aktywny senior”, który umożliwił ponad 3,5 tysiącu osób w wieku 60+ skorzystanie z bezpłatnych ćwiczeń zwiększających ich sprawność fizyczną. Ważnym punktem warszawskiej polityki senioralnej są także bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia. Według szacunków urzędu miasta w tym roku skorzysta z nich ponad 65 tysięcy seniorów. Mieszkańcy Warszawy mają również możliwość skorzystania z szerokiego zakresu badań profilaktycznych, których celem jest szybkie wykrycie i jeśli to możliwe wyleczenie choroby lub jeśli jest to niemożliwe minimalizacja jej negatywnych skutków.

Pamiętamy również o osobach samotnych i niesamodzielnych. Razem z Polskim Towarzystwem Psychologicznym prowadzimy telefon zaufania, który wspiera seniorów pomagając im pokonać uczucie samotności i dodając otuchy w trudnych chwilach. Staramy się rozwiązać problemy osób zamkniętych na wyższych piętrach bez windy dostosowując mieszkania i budynki do potrzeb osób starszych. Dążymy również do tego, aby każdy potrzebujący senior otrzymał wsparcie od pracowników pomocy społecznej. Od kilku miesięcy wprowadziliśmy również usługę ,,złotej rączki” dedykowaną dla osób powyżej 75. roku życia. Mogą one liczyć na darmową i fachową pomoc przy drobnych naprawach.

Szczególną troską otaczamy Powstańców Warszawskich. Przy ul. Nowolipie działa dom dziennego wsparcia dla powstańców warszawskich, w którym mogą oni spędzić wspólnie czas. Nie jest to jednak miejsce odpoczynku i relaksu. Na miejscu można skorzystać z usług fizjoterapeuty, psychologa czy też zjeść ciepły posiłek zgodny z indywidualnymi zaleceniami dietetyków.

Powstańcy mogą również skorzystać z akcji ,,taksówką dla Powstańca”. Dzięki niej dojazd do lekarza czy też odwiedzenie przyjaciół i rodziny staje się dużo łatwiejsze. Warto również przypomnieć, że wszyscy mieszkańcy Warszawy, którzy ukończyli 70. rok życia, mogą korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej.

Wszystkie te działania mają jeden cel – chcemy, aby Warszawa była miastem przyjaznych dla seniorów. Dążymy do tego aby najstarsi mieszkańcy miasta mogli korzystać z różnorodnej oferty i dzięki temu jak najdłużej być aktywnymi członkami miejskiego życia. W myśl zasady „nic o was bez was” aktywnie współpracujemy z działającą od 2014 r. Warszawską Radą Seniorów, dzięki której planowane działania kierowane do osób 60+ nie są elementem odgórnie narzuconej polityki, ale efektem rozmów i odpowiedzią na problemy zgłaszane przez samych mieszkańców. Seniorzy – pamiętam o Was!

Sławomir Potapowicz,
wiceprzewodniczący
Rady m.st. Warszawy