W Ursusie powstanie park, na który miasto otrzymało dofinansowanie unijne. To będzie blisko 4,5 ha zieleni – ze zbiornikami wodnymi, różnorodnymi drzewami i krzewami.
Teren przeznaczony pod park to pas wzdłuż ul. Gierdziejewskiego, między ul. Warszawską, Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich. Dziś to ok. 4,44 ha nieużytków. To będzie inny park niż ten przy Potoku Służewieckim – bardziej dziki, naturalny.
Projekt zakłada uporządkowanie terenu i podzielenie go na różne strefy, od dzikich łąk, przez obszary mieszane (łącznie z terenami podmokłymi) aż po trawniki, co stworzy warunki co życia różnych gatunków zwierząt. Powstaną niewielkie pagórki-nasypy, które zostaną obsadzone roślinnością – będzie to ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza z sąsiednich ulic.
Projekt przewiduje nasadzenie roślin stanowiących też bazę pokarmową owadów i małych zwierząt i dlatego przewidziano także budki lęgowe i poidełka, krzewy w formie żywopłotów zapewniających schronienie i warunki do gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. W parku zaplanowano także system niecek bioretencyjnych zbierających wodę z całego parku.
Wszystko ma kosztować ok. 10 ml zł. Realizacja rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.
W ciągu ostatnich 10 lat powstało 11 nowych parków i tej chwili w Warszawie mamy 76 parków o łącznej powierzchni ok. 715 ha. Pochodzą one z różnych epok historycznych. Począwszy od ogrodów barokowych (Ogród Saski), poprzez ogrody sentymentalne (Park Arkadia Górna i Dolna), XIX-wieczne parki krajobrazowe (Park Sielecki, Park Praski), XX-wieczne parki miejskie w stylu krajobrazowym (Park Skaryszewski, Morskie Oko) i parki modernistyczne (Park Wielkopolski, Park Dreszera). Reprezentują różne mody i style urządzania ogrodów, pokazują rozwój myśli działających w naszym kraju planistów i architektów krajobrazu. Ich wartość historyczna i znaczenie dla kultury narodowej potwierdzone zostały wpisaniem wielu z nich do rejestru zabytków lub objęciem ochroną konserwatorską.