Strona główna Aktualności Dzień Zwierząt Bezdomnych

Dzień Zwierząt Bezdomnych

fot. Pixabay.com

Podopiecznych Schroniska „Na Paluchu” jest coraz mniej, jednak wciąż setki czworonogów czeka na nowe domy i kochających właścicieli. Dziś, 4 kwietnia, obchodzimy Dzień Zwierząt Bezdomnych.

W 2017 r. do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie trafiło 2531 psów i 1411 kotów. Obecnie w jednostce przebywa około 50 kotów i niespełna 700 psów.

– Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że nawet najlepsza opieka, w najnowocześniejszym schronisku nie zastąpi czworonogom kochających właścicieli i domu. Schronisko powinno być dla tych zwierząt jedynie przystankiem. Dlatego wciąż bardzo aktywnie zachęcamy wszystkich warszawiaków by adoptowali zwierzęta z „Palucha” – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Każdy może mieć wpływ na skalę bezdomności zwierząt. Decydują o tym przede wszystkim odpowiedzialne adopcje.

– Przygarniając zwierzę pod swój dach, każdy musi rozważyć wiele kwestii. Czy jego styl życia pozwoli mu na opiekę nad czworonogiem? Czy ma odpowiednie warunki lokalowe, ale też i materialne, aby utrzymać psa czy kota? Kto się nim zajmie gdy wyjedzie na wakacje? – mówi dyrektor schroniska Henryk Strzelczyk. – Wieloetapowy proces adopcji z naszego schroniska nie jest kaprysem mającym ograniczyć liczbę wydawanych zwierząt. To system, dzięki któremu mamy pewność, że zwierzę, które opuści bramy naszej jednostki, znajdzie szczęśliwy dom, do końca swojego życia – dodaje.

W tym roku realizowana będzie kolejna odsłona kampanii promującej adopcję „Adoptuj warszawiaka”. Jej celem jest zmiana postrzegania psów ze schroniska poprzez ich prezentację w różnych miejscach stolicy. Dzięki trzem poprzednim edycjom akcji szczęśliwe domy znalazło setki psów. Najbliższe wydarzenie w ramach działań „Adoptuj warszawiaka” odbędzie się w sobotę, 14 kwietnia. Wtedy kilkudziesięciu wolontariuszy z podopiecznymi schroniska wyruszy na Forty Bema. Będzie ich tam można spotkać od godz. 13 do 15.

Kolejne działania związane z promocją adopcji będą prowadzone w filii schroniska. W pawilonie handlowym przy ul. Grójeckiej 79 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Banacha i ul. Bitwy Warszawskiej 1920), już za około dwa miesiące rozpocznie działanie „Ochota na kota”. W punkcie zamieszka około 20 kocurów i kotek, które będą ambasadorami idei adopcji. Większa część ochockiego domu kota zostanie przeszklona tak by odwiedzający to miejsce mogli swobodnie przyglądać się podopiecznym schroniska. W punkcie działać będzie również punkt adopcyjno-informacyjny, gdzie warszawiacy będą mogli uzyskać wszystkie informacje związane z przygarnięciem zwierząt z „Palucha”.

Wkrótce zmieni się również samo schronisko. Dzięki niej wybudowany zostanie m.in. nowy pawilon oddziału geriatrycznego, nastąpi kompleksowe zagospodarowanie terenów zieleni oraz rozbudowany zostanie budynek administracyjny.

W Schronisku „Na Paluchu” działa na stałe około 300 wolontariuszy. To osoby, które regularnie i długofalowo pomagają w opiece nad zwierzętami. „Paluch” jest jednak zawsze otwarty dla nowych osób, które chcą nieść pomoc.